Lightning-veneiden SM-kilpailut purjehdittiin Kuopiossa

2.9.2019

Kuopiossa 30.8.-1.9. järjestetyt Lightning-veneiden SM-kilpailut purjehdittiin erinomaisissa olosuhteissa. Kaikki ohjelman mukaiset purjehdukset vietiin läpi hyvässä tuulessa. Kuopion Pursiseura järjesti SM-kilpailut seuran 130-vuotisjuhlavuoden kilpailulliseksi huipennukseksi ja onnistui tehtävässään loistavasti.

Suomenmestariksi ajoivat vakuuttavien suoritusten jälkeen Laura Pesola, Laura Björk ja Meeri Aro Tuusulanjärven Purjehtijoista. Toiseksi purjehtivat Matti, Mari ja Arttu Leppänen myös Tuusulanjärven Purjehtijoista. Kolmanneksi purjehtivat Samppa Salminen, Tero Kotimäki ja Heikki Nurmi Jyväskylän Veneseurasta. Kuopion Pursiseuran Asko Hämäläinen, Juha Hämäläinen ja Tuomo Pirinen saavuttivat kilpailussa viidennentoista sijan.

Erik Hartmanin ottamia kuvia kilpailuista: https://flic.kr/ps/3NtUAm