Syyskokous pidettiin 8.11.
10.11.2025
Kuopion Pursiseuran sääntömääräinen syyskokous pidettiin Luotsi-toimintakeskuksessa lauantaina 8.11. Kokoukseen osallistui 65 seuran jäsentä.
Tervetulotoivotusten yhteydessä julkistettiin myönnetyt huomionosoitukset:
Robert Purdy, kunniajäsen
Erkki Kerttula, kunniajäsen
Pasi Suominen, Tukikippari nro 100
Jukka Savio, SPV:n hopeinen seura-ansiomerkki
Mikko Miettisen perhe, vuoden veneilijät
Heikki Juutinen, mestariviiri (Racing 1 -luokka)
Joni Päivinen, mestariviiri (Racing 2 -luokka)
Asko Hämäläinen, Haastajan kiulu -kiertopalkinto
Juniori- ja kevytvenetoimikunnan 5.11. myöntämät stipendit:
Tony Partanen, OP Pohjois-Savon stipendi – Kauden aktiivisin OPTI-purjehtija
Tommi Tuhkanen, OP Pohjois-Savon stipendi – Kauden aktiivisin ILCA-purjehtija
Hertta Remsu, OP Pohjois-Savon stipendi – Kauden aktiivisin purjehdusohjaaja
Mikael Paakkonen, Tsempparipurjehtija -stipendi
Enni Miettinen, Kehittynein purjehtija -stipendi
Lisäksi muistettiin vuoden aikana menestyneitä vesijettiharrastajia.
Kokouksessa vahvistettiin toimintasuunnitelma ja tulo- ja menoarvio sekä liittymis-, jäsen- ja venepaikkamaksujen suuruudet seuraavalle kalenterivuodelle.
Seuran uudeksi kommodoriksi valittiin Mikko Kuparinen. Kuparinen jatkaa myös Kallavesj’ toimikunnan puheenjohtajana.
Hallitukseen kaudelle 2026-2027 valittiin lisäksi Harri Saastamoinen (2. varakommodori / tukikohtatoimikunta), Ulla Carroll-Hämäläinen (tapahtumatoimikunta) ja Ville Haatainen (juniori- ja kevytvenetoimikunta).
Kaudella 2026 hallituksessa jatkavat Tarmo Föhr (kilpailutoimikunta), Jussi Hämäläinen (koulutustoimikunta) ja Tero Hakkarainen. Mikko Kuparisen tilalle 1. varakommodoriksi valittiin Aleksi Vuorinne.
Tilintarkastajaksi valittiin Juha Tissari ja toiminnantarkastajaksi Seppo Karvinen. Varatilintarkastajaksi valittiin SYS Audit Oy ja varatoiminnantarkastajaksi Aimo Laitinen.
Kokouksessa hyväksyttiin sääntömuutosesitys. Esitys tulee sääntöjen mukaisesti hyväksyttää vielä seuraavassa yhdistyksen kokouksessa.
Muissa asioissa käsiteltiin jäsenistöltä tulleet asiat:
a) Traktorityöt – talvikunnossapito, veneiden nosto ja lasku trailerilla, siirrot satama-alueella sekä maansiirtotyöt yhtenä kokonaisuutena.
Käytiin läpi tehty esitys ja keskusteltiin aiheesta. Todettiin, että hallituksen vahvistama päätös tulevan talvikauden lumitöiden tekijästä on voimassa, mutta jatkossa kilpailutuksissa tulee huomioida kokonaisuus aiempaa paremmin.
b) SMPS Kuopion Järvipelastajat ry:n hallintaan tarjotun talvisäilytyshallin vaatiman maa-alueen vuokraus.
Käytiin läpi tehty esitys ja keskusteltiin aiheesta. Todettiin, että Kuopion Pursiseuran hallitus käsittelee asian uudelleen hyvässä yhteishengessä Kuopion Järvipelastajien kanssa.
Kokousmateriaalit on saatavilla seuran toimistolta.
Varsinaisen kokouksen jälkeen kuultiin mielenkiintoinen esitys veneiden litiumakustoista.